Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK
Takaisin etusivulleRuissalo voittajat 1931-72


Ruissalonajojen ensimmäiset voittajat 14.5.1931
August Aaltonen luokka alle 350cc, ja Raine
Lampinen (kuvassa) luokka yli 350cc.
Click to get cool Animations for your MySpace profile
Free MySpace Animations!

date
ed.
-
-
350cc
> 500cc
-
14/05/1931
1.
 
 
August Aaltonen
SF - ?
Raine Lampinen
SF - Rudge
 
20/05/1932
2.
 
 
Raine Lampinen
SF - Raleigh
E. Böstman
SF - ?
 
23/05/1933
3.
 
 
August Aaltonen
SF - Rudge
Raine Lampinen
SF - Rudge
 
date
ed.
-
-
350cc
500cc
-
21/05/1934
4.
 
 
Sani Somerkorpi
SF - Norton
Otto Brandt
SF - Rudge
 
17/05/1935
5.
 
 
Sani Somerkorpi
SF - Norton
Walter Bergström
SF - Matchless
 
16/05/1936
6.
 
 
Sani Somerkorpi
SF - Norton
Raine Lampinen
SF - Norton
 
05/09/1937
7.
 
 
Sani Somerkorpi
SF - Norton
Raine Lampinen
SF - Norton
 
20/05/1938
8.
 
 
Walter Bergström
SF - DKW
Raine Lampinen
SF - Norton
 
18/05/1939
9.
 
 
Gösta Lönnfors
SF - DKW
Raine Lampinen
SF - Norton
 

1940-46 sota-aika.

date
ed.
125cc
250cc
350cc
> 500cc
-
18/05/1947
10.
 
 
Walter Bergström
SF - ?
Werner Lorentzen
N - ?
 
23/05/1948
11.
 
 
Gösta Lönnfors
SF - AJS
Walter Bergström
SF - Norton
 
??/05/1949
12.
 
Holger Bergström
SF - NSU
Väinö Hollming
SF - Velocette
Walter Bergström
SF - Norton
 
14/05/1950
13.
 
O. Silver
SF - ?
Curt Giman
SF - Velocette
Raine Lampinen
SF - Triumph
 
13/05/1951
14.
 
 
P. Ekman
SF - Norton
Walter Bergström
SF - Triumph
 
18/05/1952
15.
 
 
Olli Riekki
SF - AJS
Esko Lahti
SF - Triumph
 
16/05/1953
16.
 
 
Sven Andersson
S - AJS
Nils Schröder
SF - Norton
 
16/05/1954
17.
 
 
Sakari Järviman
SF - AJS
Allan Dudley-Yard
GB - DW Sp./Triumph
 
15/05/1955
18.
 
 
Esko Lahti
SF - AJS
Keith Campbell
AUS - Norton
 
??/05/1956
19.
 
 
Uhro Mäkinen
SF - Norton
Esko Lahti
SF - Norton
 
19/05/1957
20.
 
 
Esko Lahti
SF - Norton
Esko Lahti
SF - Norton
 
18/05/1958
21.
 
 
Austin Carson
N.Irl. - Norton
Austin Carson
N.Irl. - Norton
 
17/05/1959
22.
 
 
Esko Lahti
SF - Norton
Esko Lahti
SF - Norton
 
22/05/1960
23.
 
Leif Smedh
S - Montesa
Peter Ferbrache
GB - Norton
Peter Ferbrache
GB - Matchless
 
14/05/1961
24.
 
Jukka Petäjä
SF - MZ
Nikolaj Sevast'anov
SU - CKEB
Peter Pawson
NZ - Norton
 
20/05/1962
25.
 
Hans Fischer
DDR - MZ
Nikolaj Sevast'anov
SU - CKEB
Harald Karlsson
SF - Norton
 
23/05/1963
26.
 
Seppo Näppi
SF - Honda
Nikolaj Sevast'anov
SU - CKEB
Hannu Kuparinen
SF - Norton
 
24/05/1964
27.
 
Klaus Enderlein
DDR - MZ
Nikolaj Sevast'anov
SU - CKEB
Jouko Ryhänen
SF - Matchless
 
??/05/1965
28.
 
Seppo Näppi
SF - Honda
Nikolaj Sevast'anov
SU - CKEB
Endel Kiisa
SU - CKEB
Bo Rindar / Hans Björkman
S - BMW
15/05/1966
29.
 
Jukka Petäjä
SF - MZ
Matti Salonen
SF - Yamaha
Matti Salonen
SF - BSA
Bo Rindar / Hans Björkman
S - BMW
21/05/1967
30.
 
Bo Granath
S - MZ
Matti Salonen
SF - Yamaha
 
Bo Rindar / Janne Aspenberg
S - BMW
19/05/1968
31.
Vesa Kuusisto
SF - Honda
Pentti Salonen
SF - Yamaha
 
Matti Salonen
SF - Yamaha
Bo Rindar / Janne Aspenberg
S - BMW
15/05/1969
32.
Jarno Saarinen
SF - Tunturi (Puch)
Ilkka Heinäaho
SF - Bultaco
Taneli Lepo
SF - AJS
Pentti Lehtelä
SF - Matchless
Kenneth Calenius / Juhani Vesterinen
S - BMW
1970
?.
??
30/05/1971
?.
Matti Salonen
SF - Yamaha
Jarno Saarinen
SF - Yamaha
Jarno Saarinen
SF - Yamaha
 
Kalevi Rahko / Kari Lehtinen
SF - Honda
??/??/1972
?.
?
 
?


15.5.1949 Ruissalon ajot ,350cc
luokan voittaja Väinö Holmingin 
pytty.

.
Eläintarhanajo voittajat 1932-63
Pyynikinajo voittajat 1932-71
Suomen TT radat 1931-63 (35 rataa).


SIVUSTOJA 30 luku.
30 luvun kilpapyöriä.
 

©2017 Ruissalo voittajat 1931-72 / Riut - suntuubi.com